top of page

15 Şubat Pzt

|

Zoom üzerinden canlı dersler !

Otonom Mobil Robotlara Giriş

Vatan Aksoy TEZER tarafından verilecek bu kapsamlı eğitim ile otonom mobil robotlar hakkında kendinizi oldukça geliştirebileceksiniz.

Kayıt Alımları Kapandı /Yedek Listesine Kaydolabilirsiniz/
Diğer etkinlikleri gör
Otonom Mobil Robotlara Giriş
Otonom Mobil Robotlara Giriş

Saat ve Yer

15 Şub 2021 20:00

Zoom üzerinden canlı dersler !

Misafirler

Etkinlik Hakkında

!!!  Yedek listesi için kayıtlar başladı.Eğitimimizi YouTube üzerinden takip eden öğrenciler yedek listesine kaydolarak zoom üzerinden devam edemeyecek öğrencilerin yerine geçebilirler. !!!

Yedek listesine kayıt için tıklayın.

*! Dersler kayda alınıp daha sonra YouTube üzerinden paylaşılacaktır. !*

*! Başvurular 14 Şubat 2021 saat 16.00'da kapanacaktır. !*

*! Eğitime kabul edilenler eğitim için açılan Whatsapp grubuna eklenecektir. !*

* Dersler 40'ar dakikalık iki bölümden oluşacak olup, arada 10 dakika kadar sohbet molası verilecektir. Konuların yoğun olduğu hafta ve gidişat hızına bağlı olarak ek saatler koyulabilir, program genişlitilebilir.

* Takip edilecek ders kitabı : Introduction to Autonomous Mobile Robots (https://pdfs.semanticscholar.org/4a37/fe05d825ae2554be2c0c90a19a39fe51c26b.pdf) olup slaytlar haftalık olarak paylaşılacaktır.

* Eğitim öncesi herhangi bir program yüklenmesi beklenmemektedir. Önceden herhangi bir bilgi birikimi aranmayacak olup, aşağıdaki birimlere aşinalık konuların anlaşılmasında fayda sağlayacaktır: 

 

 - Calculus

 - Lineer Cebir

 - Giriş seviyesi Python

 - ROS (Robot Operating System)

* Uygulamalar gösterim amaçlı olup katılımcılar tarafından yapılması beklenmeyecektir. İlgi yüksek olursa katılımcıların da dahil olduğu bir yapıya geçilebilir. Eğer bazı bireysel katılımcılar uygulamaları tekrarlamak ve geliştirmek isterlerse özel olarak ilgilenilecektir.

* Vakit ve uygunluk izin verirse proje takımları ile konuşulup kendi yazılım sistemlerini anlatacakları kısa sunumlar yapılması istenecektir.

Ders planı aşağıdaki gibidir :

Hafta 1 Tanışma, Giriş ve Motivasyon  -> Katılımcılarla tanışma, eğitim içeriğinin ve planın açıklanıp tartışılması. Ardından robotlara ve robotikte güncel problemlere örneklerle giriş.

Hafta 2 Hareket Kabiliyeti ve Robot Kinematiğine Giriş -> Çeşitli hareket kabiliyetine sahip robotların tanıtılması ve hareket yöntemlerinin incelenmesi. Tekerler ve tekerlekli hareketin ileri ve ters kinematikleri.

Hafta 3 Sensörler ve Bilgisayarla Görü 1 -> Robot sensörlerinin tanıtılması, güncel kullanımlarından örnek verilmesi. Bilgisayarla görünün tanıtılması, filtreler ve obje tanıma yöntemlerinden bahsedilmesi.

Hafta 4 Bilgisayarla Görü 2 -> Bİlgisayarla Görüye Devam Edilmesi ve örnek bir uygulama yapılması (Python ile). Uygulama: Python ile uygulama

Hafta 5 Lokalizasyon -> Çeşitli lokalizasyon ve onlara bağlı çeşitli haritalama yöntemlerinin tanıtılması ve tartışılması. Çeşitli görsel odometri, sensör füzyonu ve filtreleme (KF, EKF) yöntemlerinden bahsedilmesi. ROS üzerinden AMCL gösterimi. Uygulama: ROS ile uygulama

Hafta 6 Eş Zamanlı Konum Belirleme ve Haritalama (Simultaneous Localization and Mapping) -> SLAM probleminin detaylıca açıklanması ve popüler SLAM çözümlerinden uygulamalı olarak (ROS üzerinden) gösterim yapılması. Uygulama: ROS ile Uygulama ,Öğrenci Takımı Sunumu 1

Hafta 7 Hareket Planlama -> Hareket planlama probleminden bahsedilmesi ve örnekleme tabanlı bir hareket planlama örneği. Uygulama : Öğrenci Takımı Sunumu 2

Hafta 8 Navigasyon ve Keşif -> Robot navigasyonu problemi ve popüler yöntemlerden bahsedilmesi. Lokal ve global planlayıcı yapısının anlatılması. Düşük seviye kontrolcülere giriş ve vakit kalırsa ROS ile navigasyon gösterimi yapılması. Uygulama : ROS ile Uygulama ,Öğrenci Takımı Sunumu 3

Hafta 9 Uygulama -> ROS üzerinden tüm işlenilen konuları içerecek şekilde bir robotik sistemin yapısının anlatılması (Durum makinesi ve kontrole değilinerek) ve çeşitli araçlarla uygulamalar. Uygulama : ROS ile uygulama

Hafta 10 Proje Sunumları -> Eğitim döneminde katılımcılar tarafından seçilecek projelerin sunumu. Uygulama : Sunumlar

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page